Mergea și Tecău scriu istorie pentru tenisul românesc la Jocurile Olimpice

Într-o ediție a Jocurilor Olimpice în care sportivii români dezamăgesc pe capete apar și unele vești bune de la Rio. În proba de dublu la tenis masculin, deocamdată, lucrurile merg foarte bine. Horia Tecău și Florin Mergea au scris istorie și s-au calificat în premieră pentru tenisul românesc într-o semifinală de la Jocurile Olimpice, după ce au eliminat în sferturi perechea gazdelor, Soares și Melo, jucători cotați cu șansa treia la obținerea medaliilor de aur.

Băieții noștri s-au impus în primul act, scor 6-4, apoi gazdele au egalat situația după 7-5 în setul al doilea. Decisivul a fost controlat de Mergea și Tecău, care au obținut calificarea în semifinale, după ce s-au impus cu 6-2.

Sursa foto: hotnews.ro.