Cupa Mondiala 2018, ziua 2: Hatricknaldo

Dupa manita ruseasca din prima zi a Mondialului ochiul critic al telespectatorului parca isi dorea ceva mai mult decat o mana de goluri data de niste baieti altora care parca au venit sa negocieze pretul petrolului in Rusia.

Egipt – Uruguay 0-1: mai bine mai tarziu, decat 0-0

Sud – americanii plecau cu prima sansa, prin prisma experientei acumulate la ultimele turnee finale, dar si mai mult pentru ca vedeta africanilor a luat loc pe banca de rezerve. Egiptul s-a straduit cat de cat sa arate ca poate juca fotbal si fara Mohamed Salah in primul unspe, dar Uruguayul a fost echipa cu initiativa. Si cand te stradui n-ai cum sa nu primesti. Cu Suarez in rol de ratangiu, la cateva faze unde, in mod normal, nu statea la discutii, baietii batranului Oscar Tabarez au marcat tarziu, cand aproape se suna de intrare la dusuri, prin Gimenez in urma unui corner. Fara alte comentarii, tragem linie dupa prima etapa din Grupa A si constatam urmatoarele: Rusia si Uruguay incep Mondialul asa cum am stabilit, cu cate 3 puncte, dupa jocuri in care adversarele au fost sub nivelul propus. Etapa urmatoare poate sterge orice urma de suspans in Grupa A. Gazdele turneului final intalnesc Egiptul si tintesc inca trei puncte care sa se dovedeasca decisive in balanta calificarii, in timp ce Uruguay incearca sa repete isprava din meciul de debut si sa consfinteasca calificarea in faza eliminatorie.

Maroc – Iran 0-1: cand e sa ai noroc, sau ghinion

Maroc – Iran sigur nu este o oferta atractiva, oricat de bine ar fi facut promo-ul unui asemenea meci. La africani parca mai auzisei de un Belhanda, un Benatia ori un Boussoufa, dar, cum v-ati mai convins si voi de-alungul timpul, nu individualitatiile joaca. Fotbalul a fost precum meniul de la McDonald’s – la portie mica. Si cand ne pregateam sa schimbam televizoarele pe Stirile din Sport de la Pro TV, iranienii au capatat un corner. Era minutul 90 + 5, cand Aziz Bouhaddouz, atacant la St. Pauli a confundat portile si a marcat pentru victoria nesperata a Iranului.

Portugalia – Spania 3-3: de trei ori Cristi

Dupa doua meciuri in care zeul fotbal s-a cam zgarcit cu ochiul critic al privitorului, Spania si Portugalia ne-au linistit. Nici nu se incarcase bine stream-ul la TVR ca Ronaldo, nerabdator din fire, ii vajaie pe la ureche lui Nacho si spaniolul face penalty. Cristiano n-are emotii cu De Gea si dezmorteste rapid tabela, in minutul 4. La poarta cealalta, Diego Costa receptioneaza o minge lunga, il culca in iarba pe Pepe, il dribleaza si pe Fonte si trage imparabil pentru 1-1. Ne indreptam spre un egal cu fotbal la pauza, numai ca De Gea a fost de alta parere. Ronaldo trage din afara careului, iar ibericul scapa “sapunul” in poarta si campionii europeni intra in avans la vestiare. Repriza secunda debuteaza cu “la Roja” in ofensiva. Mai intai Diego Costa egaleaza cu o reluare din apropiere, in minutul 53, iar cinci minute mai tarziu, Nacho isi spala pacatele de la penalty si prinde un exterior din afara careului cu care duce Spania in avantaj. Ronaldo mai avea insa ceva in recitalul din primul meci. Cand lumea se pregatea sa vada cate minute suplimentare va arata arbitrul de la margine, Cristiano mai transforma un penalty… ma scuzati, o lovitura libera (tot aia pentru el) si egaleaza la 3, lasand Iranul pe primul loc in Grupa B, dupa prima etapa.

Astazi avem si mai multa treaba. Incepe devreme, la ora 13, cu Franta – Australia. Parte un meci facil pentru “cocosii galici”, dar stiti replica cu socoteala. De la ora 16, Messi vrea sa-i raspunda lui Cristiano, contra Islandei. Peru, revenit dupa zeci de ani la un Mondial da piept cu prietenii nostri, danezii, in timp ce ziua se incheie cu Croatia – Nigeria.

Teoate meciurile se vad la TVR. Poate de data asta se incarca si stream-ul mai bine.