Cupa Mondiala 2018, ziua 5: Cand se respecta calculele hartiei

Dupa doua zile cu surprize, Mondialul din Rusia ne-a adus si cateva certitudini. Suedia si Anglia n-au lasat loc de surprize cu Coreea de Sud si respectiv Tunisia, iar Belgia a transat dupa pauza jocul cu Panama.

Suedia – Coreea de Sud 1-0: amintirile ii chinuiesc

In Grupa F, calculele s-au complicat putin, dupa esecul Germaniei cu Mexic, insa Suedia n-a dat gres contra unei echipe sud coreene, parca ce traieste inca din amintirea Mondialului de acum 16 ani, unde a ajuns pana in careul de asi. Asiaticii n-au contat practic in ofensiva, europenii controland partida de la primul si pana la ultimul fluier al arbitrului. Berg a avut doua sanse mari sa deschida scorul, in prima repriza, dar de fiecare data a intalnit blocajul advers. Singura ocazie mai notabila la Coreei de Sud a aparut in minutul 52, cand Koo a trimis cu capul in plasa laterala. Patru minute mai tarziu notam si golul care a decis acest joc. Suedezii au primit un penalty, dupa inca o decizi luata cu ajutorul arbitrajului video, iar Granqvist a transformat fara probleme. Mexic si Suedia impart prima pozitie, in Grupa F, dupa prima etapa, iar runda viitoare se anunta una foarte atractiva. Germania are nevoie de 3 puncte contra Suediei, pentru a spera in continuare na calificare, iar mexicanii se pregatesc sa-i elimine pe sud-coreeni. Asta daca nu cumva se intampla vreo minune si asiaticii fac vreun joc mare.

Belgia – Panama 3-0: fara emotii

Cel mai dezechilibrat duel al zilei s-a jucat la Soci. Belgia, cu o generatie care inca n-a demonstrat tot ce poate a intalnit Panama, o veche cunostinta a lui Mihai Stoichita si o debutanta la un turque final de campionat mondial. Cu Penedo, portarul lui Dinamo in mare forma, panamezii au resistant o reprise in fata “dracilor rosi”. Mertens a deschis scorul dupa pauza, cu o executie care l-a lasat fara replica pe Penedo, apoi belgienii s-au dezlantuit. Pana la final, Lukaku a reusit o dubla, insa fotbalistii din Panama au ratat si ei cateva ocazii pentru a marca golul de onoare. Una peste alta, Belgia putem spune ca s-a incalzit cu Panama pentru meciurile urmatoare, iar adversara sa n-a facut chiar o figura rea, la primul meci disputat la un turneu final de Campionat Mondial. Ceva-mi spune ca noi ne chinuiam mai mult cu ei, daca eram in locul belgienilor.

Tunisia – Anglia 1-2: Kane save de Queen

Dupa doua jocuri in care pariorii si-au frecat mainile, Anglia era singura care mai putea sa strice socotelite si s-o comita cu Tunisia. Si n-a fost departe. Contra africanilor, englezii au dominat jocul, asa cum era de asteptat. Kane a deschis scorul repede, apoi europenii au ratat desprinderea. Meciul parea sa fie unul faci pentru Anglia, dar baietii lui Gareth Southgate si l-au facut singuri greu. Walker a faultat in careu, in minutul 35, iar Sassi a transformat si a egalt pe tabela. A fost primul gol al unei reprezentante africane la acest turneu al Cupei Mondiale. Trupa lui Nabil Maaloul a fost aproape de un rezultat mare contra Angliei, Kane salvandu-i pe ai sai de la un egal cam greu de digerat cu Tunisia, in prelungirile jocului.

Favoritele s-au impus astfel in prima etapa a Grupei G si calculele hartiei par a fi cu greu rasturnate. Anglia si Belgia isi impart prima pozitie, cu cate trei puncte, iar singura necunoscuta a grupei este cine va invinge dintre Panama si Tunisia. Daca va invinge vreuna din ele.

Astazi se incheie prima etapa a fazei grupelor de la Cupa Mandiala din Rusia, cu meciurile grupei H.

Columbia – Japonia, de la ora 15
Polonia – Senegal, la ora 18

Etapa a doua a grupelor debuteaza tot astazi, cu intalnirea dintre Rusia si Egipt, cu incepere de la ora 21:00. Gazdele competitiei vor sa transeze calificarea in faza eliminatorie inca de acum, in vreme ce, din tabara africanilor se aude ca Salah ar fi titular. Probabil singura sansa a Egiptului pentru a spera la un rezultat bun.