Cupa Mondiala 2018, ziua 6: Samurai si lei

Grupa H de la Cupa Mondiala 2018 parea o afacere intre Polonia si Columbia, inaintea startului din Rusia, numai ca Japonia si Senegal au vrut si au reusit sa strice calculele la inceput.

Tot dupa ziua a sasea a Mondialului avem si o prima ccertitudine, gazda mama Rusie e prima echipa care a obtinut biletele pentru optini. Sa le luam pe rand, asadar.

Columbia – Japonia 1-2: Harakiri columbian

In general, asiatici dezamagisera in prima etapa a grupelor. Exceptand surpriza Iran, care . a trecut de Maroc, Arabia Saudita si Coreea de Sud au inceput cu infrangeri si cu evolutii modeste turneul din Rusia. Japonia a mai echilibrat balanta si a obtinut toate punctele puse in joc in disputa cu Columbia. Sud americanii au inceput cum nu se poate mai rau jocul de la Saransk. Sanchez a primit rosu in minutul 3, dupa un hent in careu, iar Kagawa a transformat penalty-ul acordat. Desi cu un jucator in minus si condusi, columbienii au inceput sa conteze si pe faza ofensiva, Quintero reusind sa egaleze in minutul 39, cu un sut pe sub zid, dar si cu largul concurs al portarului nipon. Asiaticii n-au parut impresionati de reactia Columbriei si si-au vazut de joc in partea secunda. Osako l-a testat pe Ospina, la un sfert de ora de la reluare, iar in minutul 73 nu l-a mai iertat, reluand in plasa cu o lovitura de cap. Columbia a incercat din nou egalarea, dar James nu a fost inspirat. Japonia a bifat astfel prima victorie la acest turneu final si, din statut de outsider s-a transformat intr-o echipa care aspira la calificarea in optimile de finala.

Polonia – Senegal 1-2: au facut-o din nou

Dupa Columbria si Polonia a comis-o in primul meci de la Cupa Mondiala 2018. Senegalezii nu sunt straini la victorii la startul Cupei Mondiale. Dupa isprava de la debutul din 2002, contra Frantei, fotbalistii pregatiti de Aliou Cise, capitan de echipa la succesul de acum 16 ani, a recidivat si contra “lesilor”. Lewandowski n-a beneficiat de suportul mijlocului de la Bayern, iaer europenii au aratat destul de rau. Africanii au dominat partida, Gana a prins un sut bun din afara careului, mingea l-a lovit pe Cionek si l-a pacalit pe Szczesny. Era minutul 37, cum nu se poate mai bine pentru Senegal, cu cateva minute inainte de pauza. Polonia a dat semne de viata imediat dupa flurierul de start al reprizei secunde, dar Robert Lewandowski nu a reusit sa-l invinga pe portarul Senegalului, cu un sut din lovitura libera. In loc de 1-1 s-a facut 2-0. In minutul 60, polonezii au trimis neglijent o minge in spate, iar Niang a profitat si a marcat dupa ce l-a depasit si pe Szczesny. Finalul a parut sa fi unul mai atractiv, dupa golul izbutit de Krykowiak, in minutul 86, insa Senegalul a rezistat, bifand 3 puncte in clasament si locul 1 in grupa, dupa prima etapa, la egalitate cu Japonia.

Rusia – Egipt 3-1: “Faraonii” si armata rosie

Rusii plecau favoriti inaintea disputei cu Egiptul, chiar daca, in unsprezecele africanilor revenea vedeta Mohamed Salah. La Sankt Petersburg calculele hartiei nu au dat gres. Rusia a controlat partida, de la cap la coada si si-a asigurat prezenta in faza eliminatorie, dupa ce, in primele doua meciuri a marcat de 8 ori. Dupa o prima repriza in care am consemnat cate o ocazie de fiecare parte, Cherichev si respectiv Salahm gazdele turneului s-au dezlantuit. Fathi a deviat in propria poarta, la doua minute de la reluare un sut al Zobnin, apoi europenii au marcat de doua ori in trei minute, gratie lui Cherishev si Dzyuba, Pentru “faraoini” Salah a fost omul cu golul. Fotbalistul lui Liverpool a marcat primul sau gol si totodata primul gol al Egitului la acest turneu final, in minutul 62, din penalty. Africanii au ramas cu 0 puncte dupa primele doua etape si se pregatesc sa-si faca bagajele. Astazi, in grupa A e programata pertida dintre Arabia Saudita si Uruguay (ora 18), meci care poate decide echipa cae sa mearga mai departe alaturi de Rusia, daca sud-americanii nu fac vreo nefacuta contra sauditilor.