Cupa Mondiala 2018, ziua 8: dansand cu pumele

Argentina a venit la acest turneu final din postura de “una din favoritele la castigarea trofeului”, dar Messi si ai sai sa-ar putea sa vada finala acasa, la o bere, pe terasa. Franta nu a avut probleme cu Peru si are maximum de puncte dupa doua jocuri, iar Danemarca s-a impiedicat de Australia, insa tot e in pole-position pentru calificare. Pe scurt, despre ziua de azi de la Mondialul din Rusia.

Si acum sa le luam pe rand.

Danemarca – Australia 1-1: speranta moare ultima

Dupa victoria cu Peru, la limita, danezii aveau nevoie de inca un succes pentru a fi siguri de prezenta in optimi. Insa Australia e o echipa care i-a pus probleme si Frantei in primul joc. Nordicii au inceput cum se poate partida. Eriksen a trimis o minge sub bara pentru 1-0, in minutul 7, iar Jorgensen putea dubla avantajul danezilor, cateva minute mai tarziu. Cum ocaziile in fotbal se razbuna, autralienii au egalat pe finalul primei reprize, dupa un penalty transformat de Jedinak si au anulat deznodamantul pana in ultima etapa.

Franta – Peru 1-0: scurt si in optimi

Daca era cel putin 3-0 la pauza pentru Franta, nu se supara nimeni. “Cocosii” au ratat din toate pozitilii, pana ca Mbappe sa deschida scorul. Peru a avut o singura sansa notabila in prima repriza, ce-i drept la 0-0, atunci cand Lloris a scos cu un reflex fantastic reluarea lui Guerrero. In parta a doua mai notam cateva ocazii ale francezilor, care au ratat desprinderea, dar si o bara a sud – americanilor, prin Aquita. Franta bate fara sa aiba probleme cu echipa din Peru si fotbalistii din hexagon se gandesc deja la partida din optimi. Singura necunoscuta in grupa C este ocupanta locului secund. Ma rog, inca necunoscuta, pentru ca Danemarca e cu un picior in optimi.

Argentina – Croatia 0-3: GODric

Doamnelor si domnilor, ne cam dezvatasem de surprize la acest tureu final. Parca prea era monotonie prin rezultate. Asadar, Argentina, cu tot cu Messi in teren (cel mult numeric) a calcat din nou stramb la acest Mondial. De data asta aproape ca si-a rupt piciorul. Croatii au avut un veritabil numar 10, in persoana lui Luka Modric, care a transat jocul cu celalalt decat. Insa, nu chiar jocul slab facut de Messi i-a ingropat pe argentiniei, chiar propriul lor portar a avut grija de acest aspect. Caballero s-a trezit cu minge la picior, s-a crezut in vacanta, in Croatia, la plaja si si s-a gandit sa lase un bacsisi baietilor lui Dalic Zlatko, iar Rebic l-a executat cu sange rece. A venit apoi momentul lui Modric, sau GODric, cum i s-a spus dupa meci. Decarul Croatiei l-a fixat pe portarul argentinian si a trimis imparabil de la peste 25 de metri pentru 2-0. Si show-ul croat nu s-a oprit aici. In prelungiri, Rakitic a desavarsit opera europenilor cu inca un gol, iar Croatia merge in optimi. Argentina mai asteapta. Poate s-or incurca islandezii de Nigeria, sau ambele, una de alta. Altfel, jocul pumelor arata rau, iar cazarea e cam pe terminate.